» » İSTİKLAL »

Sağlıkta devrim gibi karar! Kullandığımız ilaçlar...

Türkiye'de adetle ilaç satışı olabileceğine dikkat çeken Sağlık Bakanı Demircan, "Vatandaş kutuyla almaya alışmış. Böyle bir uygulama israfı da önler. İlacı kullanıyoruz yarısı kalıyor" dedi

Sağlıkta devrim gibi karar! Kullandığımız ilaçlar...

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye'de adetle ilaç satışı olabileceğini, böyle bir uygulamanın israfı da önleyeceğini kaydetti.

Demircan, “Türkiye'de adetle ilaç satışı olabilir mi olabilir. Ama biz kutuya alışmışız. Vatandaş yeşil, kırmızı rekli kutuyu istiyorum diyor. Alışmış çünkü. Zaman içinde ihtiyaç doğduğunda yapılabilir. Adetli satış, bizdeki ilaç tüketme alışkanlığımıza olumlu katkı sağlayacak bir durumdur. Çünkü alıyoruz ilacı kutularını, yarısı, çoğu evde kalıyor. İsrafı da önler. Eczaneye dönüşüyor evler” dedi. Demircan, TBMM'deki özel sohbetinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TUZDA SON SÖZÜ BİLİM SÖYLER: (Normal tuz, kaya tuzu tartışması var ne diyorsunuz?) Ben o tartışmaya girmeyeyim. Bilim adamları tıpla ilgili ilaçla ilgili gıda ile ilgili görüşlerini söylerler. Bu konuda bilim son sözü söyler. Bu siyasi bir konu değil, tamamiyle bilimin konusu. Bilim adamları kendi görüşlerini serbestçe söyler, haklarıdır. Sonunda konuyla ilgili

bilim kurullarını vereceği kararlar önemlidir. İhtiyaçtan fazla herşey zararlıdır. Sadece tuz değil.

ÖNCE YASA DEĞİL: (ABD'de masadan tuz kaldırıldı, nişasta bazlı şekere vergi oranı arttırıldı. Türkiye'de bu yapılamaz mı?) Toplumsal bilinçlenme zaten bu talepleri doğurur. Bu talepler toplumun yasal sistemine de dahil olur. Önce yasal sistem ve bunun etkileri değil. Önce talep, yanı toplumun bunu istemesi, sahiplenmesi ve ondan sonra düzenleme yapılmalı. Sağlıklı olan bu. Önce bilinçlendirmek lazım. Toplumun sahiplenmesi lazım. Bir ömür var ve biz bu ömrü sağlıklı yaşamak istiyoruz. Geriye doğru düzeltmek mümkün değil. Olumsuz kazanımlarımız bize fatura olarak geliyor.

İLAÇ ADET OLARAK SATILABİLİR: (ABD'de ilaç adet olarak satılıyor, Türkiye'de olabilir mi?) Olabilir, ama şu anda

böyle bir hazırlık yok. Ama Türkiye'de olabilir mi olabilir.

BİZLER KUTUYA ALIŞMIŞIZ: Ama alışkanlığı değiştirme işte. Biz kutuya alışmışız. Vatandaş yeşil, kırmızı rekli kutuyu istiyorum diyor. Ona alışmış çünkü. Bu zaman içinde yapılabilir. Buna ihtiyaç doğduğunda yapılabilir. Adetli satış, bizdeki ilaç tüketme alışkanlığımıza olumlu katkı sağlayacak bir durumdur. Çünkü alıyoruz ilacı kutularını, yarısı, çoğu evde kalıyor. İsrafı da önler. Eczaneye dönüşüyor evler.

TARAFLARLA DEĞERLENDİRMEK LAZIM: Adet halinde satışla ilgili çalışmalar olmuş. Tek başımıza değiliz. Hazırlayıp

yapacak taraflar var. Eczeacılar, ilaç firmaları, SGK var ödeyecek kurum. Bunları hep birlikte değerlendirmek lazım.

'Şekeri azaltmalıyız'

HER ŞEKER ŞEKERDİR: (Son günlerde şeker tüketimi ve nişasta bazlı şeker tartışmaları da alevlendi, ne diyorunuz?) Raporlarımızı yayınlayıp şeker konusuna girmek istiyorum. Her şeker, şeker aslında. Olmazsa olmazımız değil. Şekeri tüketimini azaltmamız lazım.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.istiklal.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında İSTİKLAL internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.