» » F5HABER »

ABD Büyükelçisi Bass: Konsoloslukta saklanan hiçbir çalışanımız yok

ABD Büyükelçisi John Bass, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un ardından bir Türk görevlinin daha gözaltına alınmamak için konsoloslukta saklandığı iddia edilmişti. Bass, "ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz" dedi. Krizin ardından iki ülke vize süreçlerini askıya almıştı.

ABD Büyükelçisi Bass: Konsoloslukta saklanan hiçbir çalışanımız yok

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan vize krizinin merkezindeki isimlerden biri olan ABD Büyükelçisi John Bass, Diplomasi Muhabirleri Derneği'nde katıldığı etkinlikte konuştu.

Diplomasi muhabirleri ile ABD Büyükelçiliği Konutu'nda bir araya gelen Büyükelçi John Bass, önemli açıklamalarda bulundu. Bu hafta sonu ABD'ye gideceğini belirten Bass, yaşanan son gelişmelere ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"ABD misyonlarımızda saklanan kimse yok. ('FETÖ' mensuplarıyla irtibatı gerekçesiyle tutuklanan ABD İstanbul başkonsolosluğu çalışanı) Metin Topuz'un neden tutuklandığına ilişkin hala yanıt alamadık. Temaslar sürüyor. Vize hizmetlerini durdurma ABD hükümeti tarafından alınan karardır. ABD, bağımsız Kürt devleti koridorunu desteklemiyor. ABD Türkiye'nin toprak bütünlüğünün bozulmasını desteklemiyor. Topuz, Organize Suçlar ve Uyuşturucu ile Mücadele Departmanı'nda çalışıyordu. Sayesinde birçok uyuşturucu kaçakçısı yakalandı. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz.

Bu karar kolay alınan bir karar değil. Üzüntüyle aldık. Zorluk yaratacağını biliyoruz. Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen Amerikalılar da sıkıntı yaşıyor. Niyetimiz iki ülke arasındaki iletişimi bozmak değil. Ama ülkeler arasında görüş ayrılıklarının yaşandığı zamanlar olur. Bugün de kendimizi böyle bir konumda görüyoruz. Fakat maalesef Amerika hükümeti Türk hükümetinden neden çalışanlarımızın tutuklandığına dair net bir açıklama duymadı. Bizim çalışanlarımızın bu tür terör iddialarıyla karşı karşıya kalması ciddi iddialar. Biz bu kanıtları istiyoruz. ABD hükümeti Türk hükümeti için ABD'de çalışanların bir terör örgütü üyesi olduğunu düşünseydi böyle bir durumda biz Türk hükümetinin karşısına getirirdik. Biz de Türk hükümetinin yaklaşımının böyle olmasını bekliyoruz. Ancak ne yazık ki çalışanlarımız neden tutuklanıyor bilemiyoruz. İki ülke arasında devam eden bir diyalog var bunu devam ettirmeye kararlıyız. Bu iritbat kamuoyunun gözü önünde olmayacak belki ama diyaloğumuz devam edecek."

"SON 9.5 AYDA ÖNEMLİ BİR DEAŞ SALDIRISI OLMADI"

"Son 9.5 ayda önemli bir DEAŞ saldırısı olmadı. Çüünkü artık ve ABD ve Türkiye arasında diyalog var. DEAŞ'ın Ankara'da gerçekleştirdiği saldırı gibi bir saldırı yapamamasının nedeni iki ülke arasındaki işbirliğidir. PKK ile mücadelede net bir şekilde şunu söyleyeyeim; Amerikan hükümeti bağımsız bir Kürt devletini desteklememektedir. Bu bizim politikamızın bir parçası değil. Tabi ki önümüzde bazı zorluklar var. Başkan önemli başarılarımız da oldu son 3 yılda. Ekonomide yaşanan sıkıntılara ve darbe girişiminin yarattığı sıkıntıya rağmen canlı bir dinamizm var iki tarafın iş çevreleri konusunda. Eğer bu mevcut sorunu çözebilirsek yapabileceğimiz şeyler var. "