» » EMLAK EKİ »

Konut kredisinde vade tercihi kısaldı

11-18 Mayıs tarihlerinde ev almak isteyenler bankalardan 250 milyon liralık kredi kullandı. Kredi kullanımında cebinde parası olan vadeyi de kısa tuttu.

Konut kredisinde vade tercihi kısaldı

Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründe hükümet konut ve ofiste KDV oranını yüzde 18'den 8'e indirdi. Tapu harcında yüzde 1'lik indirim yapıldı. Konut kredisi faizleri yüzde 1'in altına çekildi ve inşaat sektörünün çatı kuruluşları yüzde 20 indirim kampanyası başlattı. Konut sektöründe yapılan indirim hamleleri sonrası sektörde canlanma başladı. Kampanyanın duyurulmasının ardından vatandaş ötelediği evi almak için harekete geçti. Vatandaşın konut alma isteği rakamlara da yansıdı. 15 Mayıs'ta başlayan yüzde 20 indirim kampanyasının haftasında bankalardan çekilen konut kredisi miktarı arttı. Bankalar Birliği verilerine göre 11-18 Mayıs 2018 haftasında bankalardan 250 milyon lira kredi kullanıldı. Sektör temsilcileri kampanyanın 15 Mayıs'ta başladığını, söz konusu dönemin kısa bir aralığı temsil ettiğini ilerleyen haftalarda çekilen kredi miktarının çok daha yukarılarda olacağını ifade etti.

Borcu sevmeyen 1 yıllık borçlandı

Konut kredilerinde vadeler de kısaldı. Cebinde parası olanlar kredi tercihlerinde ağırlıklı olarak 37-120 ay arasındaki vadeyi seçti. 11-18 Mayıs tarihleri arasında çekilen kredinin 9 milyon 956 bin liralık kısmında vade aralığı 1-12 ay arasında oldu. 37-60 ay arasındaki vadede çekilen kredi miktarı da 8 milyon 559 bin lira olarak kayıtlara geçti. Uzmanlar bu tür kısa vadeli borçlanmayı tercih eden kişilerin ceplerinde paraları olduğunu ve genelde elde edilen indirim avantajının vade farkı ile eritilmek istenmemesinden kaynaklandığını dile getirdiler.

En uzun vade 61-120 ay

Kampanyanın ilk haftasında çekilen konut kredilerinde en uzun vade tercihi ise 61-120 ay arasında. Bu vade aralığında çektilen kredi miktar ise 192 milyon 483 bin lira oldu. Kümülatif toplamda da en fazla kredi kullanımının bu vade aralığında oluştuğu dikkat çekti. Söz konusu vadede kümülatif toplam 138 milyar 261 milyon 31 bin lira olarak hesaplandı. Türkiye genelinde kümülatif toplamda kullandırılan konut kredi miktarı da 18 Mayıs 2018 tarihinde 194 milyar 478 milyon liraya ulaştı.

Dolar bozduran ev aldı

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, dolar bozduranların da ev satın aldığını söyledi. Taylan, "İnsanlar değeri çok yükseldiği için dolarlarını yoğun şekilde bozduruyor. Bozdurulan dolarla gayrimenkule yatırım yapıyorlar. Vatandaşın konuta talebi arttı. Müşterilerimizde yüzde 30-35 oranında artış oldu. Ciddi oranda konut arayışı bulunuyor. Kararların ilk yansıması son derece olumlu. Talep ikinci el ve sıfır konutta yarı yarıya. Bankalara konut kredisi talebinde de ciddi artış yaşanıyor. Bizim kredili sat

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.emlakeki.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında EMLAK EKİ internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.